Forum

Nasze projekty

Spolszczenie FFVIII (nasze wrażenia)

• DrewniaQ
  • DrewniaQ Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Walcząca Triada
  • Walcząca Triada
  • Chaotic Neutral
Więcej
2009/04/13 22:27 #2279 przez DrewniaQ
Użytkownik DrewniaQ odpisał na temat: Spolszczenie FFVIII (nasze wrażenia)
Wiecie, że offtopujemy? No, to dobrze, że wiecie, hehe. Dla mnie sama Dissidia jest tak szalonym pomysłem i do tego tak świetnie zrealizowanym, że ciągle nie mogę w to wszystko uwierzyć. Dosłownie wszystko w tej grze jest idealne. Zaczynając od grafiki i wykonania(dizajn oldskoolowych postaci po prostu zwala z nóg), przez system gry(mimo swego rozbudowania jest naprawdę prosty, przejrzysty i intuicyjny) kończąc na fabule, która absolutnie nie jest taka błaha jakiej można by oczekiwać po spinn-offach. Godna nie jednego Finala i zgniatająca fabuły takich pomyłek jak X-2 i XII. Dla kogoś takiego jak ja(czytaj gościa, który zaliczył wszystkie części FF)to ta gra jest spełnieniem najskrytszych marzeń. No kurde, ja chcę mieć plakat na całą ścianę przedstawiający Squalla i Sephirotha walczących ze sobą...

No i nie zapominajmy o intrze i outrze, które są, no co tu dużo ukrywać, kapitalne. O intrze to mógłbym napisać osobny rozdział. Moim skromnym zdaniem tak monumentalnego i epickiego rozpoczęcia nie miała jeszcze żadna część tej serii(ale być może to po prostu moja olbrzymia euforia związana z obsesją na punkcie tej gry). co do outro, normalnie aż się łezka w oku kręci. Fani FFI będa wiedzieć o co chodzi, hehe.

No nic drogie panie i drodzy panowie. Czekamy na europejską premierę(wersji krzaczkowej mam już dosyć).

Proszę Zaloguj lub Zarejestruj się, aby dołączyć do konwersacji.

• Pleiades
  • Pleiades Avatar
  • Wylogowany
  • Rubismok
  • Rubismok
  • Sorceress of Inner World
Więcej
2009/04/14 08:42 #2280 przez Pleiades
Użytkownik Pleiades odpisał na temat: Spolszczenie FFVIII (nasze wrażenia)
No, teraz to dopiero offtopujemy, Drewniaczku, bo zaczęliśmy gadac o Dissidii. Mam nadzieję, że nam moderatorzy wybaczą :)

Ale zgadzam się z Emoonią. Wsio równo, Ulka czy Artemizja, to już sprawa zupełnie drugorzędna, a jeśli chodzi o polskie tłumaczenie, to po prostu trzeba się oswoić i już. Tak samo, jak z nazwami potworków, czarów, przedmiotów, miejsc. Nie oczekiwać, że wszystko zostanie tak, jak w oryginale. Przypominam również, że "oryginał" to pojęcie bardzo względne, bo wersje FF8 JP i FF8 ENG różnią się nie tylko zapisem imion, ale także i innymi nazwami potworów, miejsc, niektóre nazwiska są zmienione, czary i przedmioty również, nie wspominając już o tym, że we wersji JP nigdy hot-dogów nie było ;)

Sorceress Pleiades, Sorceress Knight, koty, 2 książątka i mała czarownica

Więcej
2009/04/14 20:42 #2281 przez ShadowDrake
Użytkownik ShadowDrake odpisał na temat: Spolszczenie FFVIII (nasze wrażenia)
Wydaje mi się jednak, że skoro nawet Japończycy przychylili się do angielskiej wersji imienia, a polskie tłumaczenie bazuje przede wszystkim na wersji angielskiej, niejednokrotnie przy tym odbiegając od oryginału, jak np. w przypadku wspomnianych przez Emberizę hot-dogów i nazwisk, to decyzcja aby akurat imię Ultimecii/Artemizji pozostawić w wersji japońskiej nie była zbyt trafna. Zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę niezgodność z Dissidią, która jest czymś w rodzaju kontynuacji i to że większość kojarzy czarownicę jako Ultimecię. Niektórym z was może wydawać się to nieistotne, ale pozostali mogą mieć z tym mały problem. Sam w FF VIII grałem tylko w wersji PL przez co, wstyd się przyznać, na początku nawet nie skojarzyłem że występująca w nim Artemizja i Ultimecia z Dissidii to jedna i ta sama osoba.

• DrewniaQ
  • DrewniaQ Avatar Autor
  • Wylogowany
  • Walcząca Triada
  • Walcząca Triada
  • Chaotic Neutral
Więcej
2009/04/14 20:52 #2282 przez DrewniaQ
Użytkownik DrewniaQ odpisał na temat: Spolszczenie FFVIII (nasze wrażenia)
Akurat nie ma nic złego w schyleniu się ku oryginalnej pisowni. A Dissidii wcale nie powinieneś brać jako wyznacznik(że jest niezgodność czy coś). Z prostego powodu. Dissidia nie jest żadną kontynuacją, a spinn-offem. Alternatywnym przedstawieniem postaci i fabuły. Jeżeli miała to by być kontynuacja to niemożliwy byłby udział wszystkich negatywnych bohaterów ponieważ zostaliby oni już wcześniej pokonani przez tych dobrych. Podobnie jest z Kingdom Hearts. Żadna kontynuacja. Jedynie spinn-off. Fabuła absolutnie nie musi się zgadzać.

Więcej
2009/04/14 23:01 #2283 przez Robin
Użytkownik Robin odpisał na temat: Spolszczenie FFVIII (nasze wrażenia)
ShadowDrake napisał:

Wydaje mi się jednak, że skoro nawet Japończycy przychylili się do angielskiej wersji imienia, a polskie tłumaczenie bazuje przede wszystkim na wersji angielskiej, niejednokrotnie przy tym odbiegając od oryginału, jak np. w przypadku wspomnianych przez Emberizę hot-dogów i nazwisk, to decyzcja aby akurat imię Ultimecii/Artemizji pozostawić w wersji japońskiej nie była zbyt trafna. Zwłaszcza jeśli weźmie się pod uwagę niezgodność z Dissidią, która jest czymś w rodzaju kontynuacji i to że większość kojarzy czarownicę jako Ultimecię. Niektórym z was może wydawać się to nieistotne, ale pozostali mogą mieć z tym mały problem. Sam w FF VIII grałem tylko w wersji PL przez co, wstyd się przyznać, na początku nawet nie skojarzyłem że występująca w nim Artemizja i Ultimecia z Dissidii to jedna i ta sama osoba.

Japończycy nie tyle przychylili się do angielskiego imienia, ile po prostu dali to bardziej znane. A jest ono bardziej znane ze względu na wcześniejsze tłumaczenie. Jeżeli chodzi o imiona postaci w Dissidii, to jest tam też np. "Cefca", mimo że wcześniejszym tłumaczeniem było przecież "Kefka", a to oznacza jedynie tyle, że dali nazwy takie, by się czytało dobrze Amerykanom. Popatrz zresztą na różnice między FF7 a Crisis Core - w tym pierwszym jest "Aeris", a w tym drugim już "Aerith", by było bardziej fonetycznie ;) Z tego samego powodu jest "Ultimecia" a nie "Artemisia". Japończycy po prostu coraz bardziej wstydzą się swojego języka.

Linki, które podałeś do wyszukiwania w Googlach są dość tendencyjne. :P Ultimecia jest jedna, a "Artemisia" to nazwa nie tylko czarownicy z FF8. Zresztą, wyszukaj sobie "Zell" - wyskoczy Ci dużo "Zell am See" ;) Wyszukaj lepiej tak:
http://images.google.pl/images?q=artemisia+ff8&btnG=Szukaj+obraz%C3%B3w&hl=pl&safe=off&client=firefox-a&rls=org.mozilla%3Apl%3Aofficial&um=1&sa=2

Sama nazw japońska zromanizowana wygląda tak:
A-ru-te-i-mi-shi-a

Przy jednoczesnym tłumaczeniu z japońskiego na angielski, niemiecki, francuski, hiszpański i włoski, tylko Amerykanie nazwali ją Ultimecia, a Niemcy (najwierniejsze i najporządniejsze tłumaczenie), Francuzi, Hiszpanie i Włosi dali swoją wersję imienia "Artemizja". Problem jedynie w tym, że to angielska wersja jest najbardziej rozpowszechniona. ;) Ale jeśli chodzi o liczbę tłumaczeń, to jest 4:1 dla Artemizji. To o czymś świadczy.

Tłumaczyłem grę z angielskiej wersji, ale wyszukałem informacje na temat błędów w tłumaczeniu i w tych błędnych obszarach posiłkowałem się wersją japońską, aby być zgodnym z oryginałem. To chyba dobrze, że wersja polska nie ma powtórzonych błędów z wersji angielskiej, nie? :)
Przykład? To, co mówi Gilgamesz. W wersji angielskiej jest "Where is the dimensional interval?", czego nie rozumieją nawet rodowici Amerykanie. :P
Dopiero w wersji japońskiej znalazłem, o co chodziło. Gilgamesz się pytał, w którym wymiarze się znajduje - jest to nawiązanie do jego kary z FF5, gdzie został on skazany na podróże przez portale międzywymiarowe w The Void. Na pewno z angielskiej wersji tekstu byś nie zrozumiał, o co biega. ;)

Co do hot dogów, to w japońskiej wersji występuje tam słowo oznaczającą coś jakby chlebek ;) W polskiej wersji to by nie pasowało, w angielskiej zresztą też.

Dissidia nie jest kontynuacją żadnej gry Final Fantasy. Równie dobrze mógłbym zamienić imię Squalla na "Leon", bo tak jest KH ;)

Więcej
2009/04/14 23:44 #2284 przez insoolent
Użytkownik insoolent odpisał na temat: Spolszczenie FFVIII (nasze wrażenia)
Zastanawiam się czemu nie mam uprawnień do ściągnięcia spolszczenia? Przecież się zarejestrowałam. :(

Więcej
2009/04/16 14:11 #2285 przez Robin
insoolent napisał:

Zastanawiam się czemu nie mam uprawnień do ściągnięcia spolszczenia? Przecież się zarejestrowałam. :(

Poczytaj to:
FAQ
Regulamin Ogrodu
i ewentualnie to:
Formularz zamówienia

...a wszystko Ci się powinno rozjaśnić :)

• Kaoris
  • Kaoris Avatar
  • Wylogowany
  • Behemot
  • Behemot
  • Nieznane są ścieżki i wyroki Yevonu.
Więcej
2009/04/25 18:21 #2311 przez Kaoris
Użytkownik Kaoris odpisał na temat: Spolszczenie FFVIII (nasze wrażenia)
Hejka. Ta gra i to spolszczenie jest rewelacyjne! Colly and Emoonia RLZ! Jestem w podwójnym dormitorium przed testem.

"Najważniejsze, że masz przyjaciół, którzy Cię wspierają." - Kaoris

Więcej
2009/04/27 15:21 #2313 przez Eladan
Użytkownik Eladan odpisał na temat: Spolszczenie FFVIII (nasze wrażenia)
No to jestes niewiarygodnym szczesciarzem. Ja jestem jednych z tych nielicznych co to chcieliby nawet nabyc spolszczenie, jednak admin nie stara sie odpowiedziec...
Dlaczego spolszczenie? Powiadaja ze angielski jest taaaaki latwo osiagalny, kazdy potrafi... Obawiam sie ze nie w moim przypadku, anglika znam na tyle by sobie radzic nawet z popularnymi zwrotami slow, niestety jestem samoukiem 9mowiac o angielskim) Wladam wprawdzie dosc dobrze japonskim i nabylem ff8 wlasnie w tym jezyku (Angielska wersje tez posiadam) Jednak chcialbym podelektowac sie w rodzimym jezyku.. Pozdrowka dla wszystkich.

Więcej
2009/04/27 15:54 #2314 przez Robin
Eladan napisał:

No to jestes niewiarygodnym szczesciarzem. Ja jestem jednych z tych nielicznych co to chcieliby nawet nabyc spolszczenie, jednak admin nie stara sie odpowiedziec...

Que? W jaki sposób się ze mną kontaktowałeś? Nigdzie nie widzę żadnych informacji od Ciebie... napisz mi PMkę, ok?

Donacja Discord